First lot Previous lot Lot 785 from 1095 Next lot Last lot
Lot nr:785
Book nr:30699
Author:METEREN, Emanuel van
Title:Commentarien ofte memorien van-den Nederlandtschen staet / handel / oorloghen ende gheschiedenissen van onsen tyden etc
Town:Schotland, buyten Danswijck [i.e. Amsterdam]
Publisher:Hermes van Loven
Year:1608 (in fine: Londen, 1610)
Description:In-folio, [8] + 244 + cxcix + 167 + [23] + 37 + [1] ff. Gegraveerde titelpagina (door R.D. Boud). GeÔllustreerd door paginagroot portret van auteur door R.D. Boud en diverse houtsneden i.t. Kop- en sluitvignetten met groteske motieven. Editie compleet met de zeldzame uitv. kaart 'Inferior Germania', uit 1593 van Judocus HONDIUS, met een mooie cartouche met wapenschilden, oriŽntatie: het noorden rechts, tekst op de keerzijde, handgekleurd, vakkundig gedoubleerd (tekst blijft leesbaar). Tekst op 2 kolommen en in gotisch lettertype. Enkele kleine wormgaatjes, bruine vlekken op de eerste bladen. Meerdere bladen verbruind. Prachtige kalfslederen band op eiken platten, rug met 5 ribben, platten versierd met blindstempeling, met bronzen ornamenten op de hoeken en centraal op de platten, bronzen sluitingen
Note:Editie met een fictieve drukplaats. Tweede vermeerderde editie van het werk van Emanuel van Meteren (Antwerpen 1535-1612), Nederlandse consul te Londen. Het werk werd aanvankelijk verboden, omdat de Staten-Generaal van oordeel waren, dat sommige prinsen en heren zich beledigd konden voelen. Ook de predikanten verzetten zich tegen een herdruk, die dan ook pas in 1608 verscheen. Het werk bevat een geschiedenis van de Nederlanden in kroniekvorm en vormt eveneens een bron van documentatie over de ontdekking van Amerika en de eerste nederzettingen.
Ref. Eenheid op papier, de Nederlanden in Kaart (1994), pp 68-69
Price:€4000 - €6000